Списки рекомендованої літератури на літо

 

Список рекомендованої української литератури:

 

На 3-тій клас:

1. Українські народні казки, казки народів світу.

2. Андрусяк І. "Стефа і її чакалка".

3. Вишня О. "Чудесні пташки", "Перша подорож", "Веселі артисти", "Федько", "Зошит".

4. Денисекнко Л. "Ліза та Цюця П.".

5. Іваненко О. "Синичка".

6. Копиленко О. "Розбишака Чив".

7. Трублаїні М. "Яшка і Машка", "Про дівчину Наталочку та сріблясту рибку".

8. Роздобудько І. "Коли оживаюсь ляльки".

9. Нестайко В. "Просто Олесь друг", серія "Лісова школа".

На 5-тий клас:

1. МІФИ І ЛЕГЕНДИ ДАВНІХ УКРАЇНЦІВ.

2. НАРОДНІ КАЗКИ: "ЯФйце-Райце", "Про правду і кривду"" або "Мудра дівчина" (на вибір учителя). "Ох" або "Летючий корабель" (на вибір учителя)

3. Іван ФРАНКО "Фарбований Лис" (Знання, 2019)

4. Василь КОРОЛІВ-СТАРИЙ "Хуха-Моховинка" (Знання, 2018)

5. Василь СИМОНЕНКО "Цар Плаксій та Лоскотон" (Знання, 2018)

6. Галина МАЛИК "Незвичайні пригоди Алі в країні Недоладії"

7. Леонід ГЛІБОВ "Химерний, маленький...", "Що за птиця?", "Хто вона?", "Хто розмовляє?", "Хто брат і сестра?"

8. ЛІТОПИСНІ ОПОВІДІ  "Три брати - Кий, Щек, Хорив і сестра їхня Либідь", "святослав укладає мир з греками...", "Володимир вибирає віру", "Розгром Ярославом печенігів"

"Початок великого будівництва в Києві. Похвала книгам"

9. Олександр ОЛЕСЬ "Заспів", "Україна в старовину", "Похад на Царгород", "Ярослав Мудрий", "Микита Кожум'яка"

10. Зірка МЕНЗАТЮК "Таємниці козацької шаблі"

11. Тарас ШЕВЧЕНКО "За сонцем хмаронька пливе...", "Садок вишневий коло хати..."

12. Павло ТИЧИНА "Не бував  ти у наших краях!", "Гаї шумлять...", "Блакить мою душу обвіяла..."

13. Євген ГУЦАЛО "Лось"

14. максим РИЛЬСЬКИЙ "Дощ", "Осінь-маляр із палітрою пишною..."

15. Григір ТЮТЮННИК "Дивак"

16. Микола ВІНГРАНОВСЬКИЙ "Сіроманець"

На 6 клас:

1. Микола ВОРОННИЙ "Євшан-зілля"

2. Тарас ШЕВЧЕНКО "Думка ("Тече вона в синє море"), "Іван Підкова"

3. Володимир РУТКІВСЬКИЙ "Джури козака Швайки" ("На козацький островах")

4. Леся УКРАЇНКА "Мрії", "Як житиною, бувало...", "Тиша морська"

5. Володимир ВИННИЧЕНКО "Федько-халамидник"

6. Станіслав ЧЕРНІЛЕВСЬКИЙ "Тепота родинного інтиму...", "Забула внучка в баби черевички..."

7. Ірина ЖИЛЕНКО "Жар-птиця", "Підкова", "Гном у буфеті"

8. Ігор КАЛИНЕЦЬ "Стежечка", "Веселка", "Криничка", "Дим"

9. Емма АНДРІЄВСЬКА "Казка про яян", "Говорюща риба"

10. Всеволод НЕСТАЙКО "Тореадори з Васюківки"

11. "Ярослав СТЕЛЬМАХ "Митькозавр з Юрківки, або Химера лісового озера"

12. Леся ВОРОНИНА "Таємне Товариство Боягузів, або Засіб від переляку №9"

13. Леонід ГЛІБОВ "Щука", "Муха і Бджола", "Жаба і Віл"

14. Степан РУДАНСЬКИЙ "Добре торгувалось", "Запорожці у короля"

15. Павло ГЛАЗОВИЙ "Еволюція", "найважча роль", "Заморські гості", "Похвала", "Кухлик"

На 7-мий клас:

1. Іван ФРАНКО "Захар Беркут"

2. Тарас ШЕВЧЕНКО "Мені тринадцятий минало...", "Тополя", "Як умру, то поховайте..."

3. Андрій ЧАЙКОВСЬКИЙ "За сестрою"

4. Михайло СТЕЛЬМАХ "Гуси-лебеді летять..."

5. Григір ТЮТЮННИК "Климко"

6. Олекса СТОРОЖЕНКО "Скарб"

7. Богдан ЛЕПКИЙ "Мишка (казка для дітей, для малих і великих)"

8. Ліна КОСТЕНКО "Дощ полив..." "Кольорові миші", "Чайка на крижині". "Крила"

9. Василь СИМОНЕНКО "Лебеді материнства", "Ти знаєшь, що ти - людина...", "Гей. нові Колумби ї Магеллани..."

10. Марина ПАВЛЕНКО "Русалонька із 7-В, або Прокляття роду Кулаківських"

11. Степан ПРОЦЮК "Аргонавти"

12. Олег ОЛЬЖИЧ "Захочеш - і будеш"

13. Олена ТЕЛІГА "Сучасникам", "Радість"

14. Олександр ГАВРОШ "Неймовірні пригоди Івана Сили"

15. Андрій МАЛИШКО "Пісня про рушник", "Чому, сказати, й сам не знаю..."

На 8-мий клас:

1. УКРАЇНСЬКІ НАРОДНІ ДУМИ: "Маруся Богуславка"

2. Тарас ШЕВЧЕНКО "Думи мої, думи мої..."(1847), "Ой три шляхи широкії...", "Мені однаково, чи буду..."

3. Леся УКРАЇНКА "Давня весна", "Хотіла б я піснею стати...", "Давня казка"

4. Володимир СОСЮРА "Любіть Україну!", "Осінь", "Васильки"

5. Володимир ПІДПАЛИЙ "Бачиш: між трав зелених..."

6. Василь ГОЛОБОРОДЬКО "З дитинства: дощ", "Наша мова", "Теплі слова"

7. Василь ГЕРАСИМ'ЮК "Чоловічий танець"

8. Іван МАЛКОВИЧ "З янголом на плечі", "З нічних молитов"

9. Анатолій МОЙСІЄНКО "Жовтень жовті жолуді"

10. Ігор ПАВЛЮК "Дівчинка", "Вертатись пізно", "Асоціації"

11. Галина КИРПА "Мій ангел такий маленький...", "Коли до вас темної ночі..."

12. Іван КАРПЕНКО-КАРИЙ "Сто тисяч"

13. Михайло КОЦЮБИНСЬКИЙ  "Дорогою ціною"

14. Олександр ДОВЖЕНКО "Ніч перед боєм"

15. Ніна БІЧУЯ "Шпага Славка Беркути"

16. Володимир ДРОЗД "Білий кінь Шептало"

17. Валентин ЧЕМЕРИС "Вітька+Галя, або Повість про перше кохання"

18. Юрій ВИННИЧУК "Місце для дракона"

На 9-тий клас:

1. УКРАЇНСЬКІ НАРОДНІ БАЛАДИ: "Ой летіла стріла", "Ой на горі вогонь горить"

2. ЛЕГЕНДИ: "Про Вавилонську вежу", "Про Мойсея", "Притча про блудного сина"

3. ДАВНЯ ЛІТЕРАТУРА: "Слово о полку Ігоревім"

4. Григорій СКОВОРОДА "Бджола та Шершень", "Всякому місту - звичай і права...", "De libertate" (зі збірки "Сад Божественних пісень")

5. Іван КОТЛЯРЕВСЬКИЙ "Енеїда", "Наталка Полтавка"

6. Григорій КВІТКА-ОСНОВ'ЯНЕНКО "Маруся"

7. Петро ГУЛАК-АРТЕМОВСЬКИЙ "Рибалка"

8. Євген ГРЕБІНКА "Човен"

9. Микола ГОГОЛЬ "Тарас Бульба"

10. Тарас ШЕВЧЕНКО "До Основ'яненка", "Сон", "Кавказ", "І мертвим, і живим, і ненародженим", "Катерина", "Наймичка", 

"У нашім раї на землі...", "Доля", "Росли укупочці, зросли..."

11. Пателеймон КУЛІШ "Чорна рада"

12. Марко ВОВЧОК "Інститутка"

На 10-тий клас:

1. Іван НЕЧУЙ-ЛЕВИЦЬКИЙ "Кайдашева сім'я"

2. Панас МИРНИЙ "Хіба ревуть воли, як ясла повні?"

3. Іван КАРПЕНКО-КАРИЙ "Мартин Боруля"

4. Іван ФРАНКО "Гімн", "Сікстинська мадонна", "Ой ти, дівчино, з горіха зерня", "Чого являєшся меня?", "Легенда про вічне життя", "Мойсей", "Сойчине

крило"

5. Михайло КОЦЮБИНСЬКИЙ "Intermezzo", "Тіні забутих предків"

6. Ольга КОБИЛЯНСЬКА "Impromplu phantasie", "Valse melancoligue"

7. Леся УКРАЇНКА "Contra spem spero!", "Слово, чиму ти не твердая криця...", "Мріє, не зрадь", "Касандра", "Стояла  я і слухала весну...", "Лісова пісня"

8. Василь СТЕФАНИК "Камінний хрест"

9. Володимир ВИННИЧЕНКО "Момент"

10. Микола ВОРОННИЙ "Блакитна Панна", "Інфанта"

11. Олександр ОЛЕСЬ "З журбою радість обнялась...", "Чари ночі", "О слово рідне! Орде скутий!..", "По дорозі в казку"

На 11-тий клас:

1. Павло ТИЧИНА "Арфами, арфами...", "О панно Інно...", "Ви знаєте, як липа шелестить...", "Одчиняйте двері...", "Пам'яті тридцяти"

2. Євген ПЛУЖНИК "Вчись у природи творчого спокою...", "Ніч... а човен - як срібний птах!.."

3. Микола ХВИЛЬОВИЙ "Я (романтика)"

4. Юрій ЯНОВСЬКИЙ "Майстер корабля"

5. Валер'ян ПІДМОГИЛЬНИЙ "Місто"

6.Остап ВИШНЯ "Моя атобіографія", "Письменники"

7. Микола КУЛІШ "Мина Мазайло"

8. Богдан-Ігор АНТОНИЧ "Зелена євангелія", "Різдво", "Коляда"

9. Осип ТУРЯНСЬКИЙ "Поза межами болю"

10. Євген МАЛАНЮК "Напис на книзі віршів...", "Уривок з поеми", есе "Малоросійство"

11. Іван БАГРЯНИЙ "Тигролови"

12. Олександр ДОВЖЕНКО "Щоденник"

13. Олесь ГОНЧАР Модри Камень"

14. Василь СИМОНЕНКО "Задивляюсь у твої зіниці...", "Я..."

15. Дмитро ПАВЛИЧКО "Два кольори", "Я стужився, мила, за тобою..."

16. Іван ДРАЧ "Балада про соняшник"

17. Микола ВІНГРАНОВСЬКИЙ "У синьому небі я висіяв ліс"

18. Григір ТЮТЮННИК "Три зозулі з поклоном"

19. Ліна КОСТЕНКО "Страшні слова, коли вони мовчать...", "Хай буде легко. Дотиком пера", "Недумано, негадано...", "По сей день Посейдон посідає свій трон"

"Маруся Чурай"

20. Василь СТУС "Кріз сотні сумнівів я йду до тебе...", "Господи, гніву пречистого..."

Список рекомендованої зарубіжної літератури: 

На 5-тий клас:

1. ІНДІЙСЬКІ НАРОДНІ КАЗКИ "Фарбований шакал", "Панчатантра"

КИТАЙСЬКА НАРОДНА КАЗКА "Пензлик Маляна"

ЯПОНСЬКІ НАРОДНІ КАЗКИ: "Іссумбосі, або Хлопчик-Мізинчик", "Монотаро, або Хлопчик-персик"

АРАБСЬКА НАРОДКА КАЗКА "Синдбад-мореплавець"

2. Брати Якоб і Вільгельм ГРІММ "Пані Метелиця", "Бременські музиканти"

3. Олександр ПУШКІН Вступ до поеми "Руслан і Людмила", "Казка про рибалку та рибку", "Казка про метрву царівну і сімох

богатирів"

4. Ганс Кристіан АНДЕРСЕН "Соловей", "Непохитний олов'яний солдатик", "Дикі лебеді", "Снігова кокорева"

5. Оскар ВАЙЛЬД "Хлопчик-Зірка"

6. Джон КІТС "Про коника та цвіркуна", "Поезія землі не вмре ніколи..."

7. Йоганн Вольфранг ГЕТЕ "Нічна пісня подорожнього"

8. Генріх ГЕЙНЕ "Задзвени із глибини..."

9. Ернест СЕТОН-ТОМПСОН "Снап", "Лобо". "Доміно"

10. Март ТВЕН "Пригоди Тома Сойєра"

11. Елінор  ПОРТЕР "Полліанна"

12. Льюїс РКЕРРОЛ "Аліса в Країні Див"

13. Марина ЦВЕТАЄВА "Книги в червоній палітурці"

14. Роальд ДАЛ "Чарлі і шоколадна фабрика"

15. Туве ЯНССОН "Комета прилітає", "Капелюх Чарівника", "Зима-чарівниця"

16. Пауль МААР "Машина для здійснення бажань, або Суботик повертається в суботу"

На 6-тий клас:

1. ГРЕЦЬКІ МІФИ: "Міф про Прометея". "Міфи про Геракла", "Дедал і Ікар", "Пігмаліон і Галатея", "Орфей і Еврідіка", "Деметра і Персефона"

ІНДІЙСЬКІ МІФИ: "Творення", "Про створення ночі", "Про потоп", "Про золоті часи"

ЄГИПЕТСЬКІ МІФИ: "Ра та Апоп", "Міф про те, як Тефнут покинула Єгипет"

2. ЕЗОП "Лисиця і виноград", "Вовк і Ягня", "Крук і Лисиця", "Мурашки й Цикада"

3. Іван КРИЛОВ "Квартет", "Бабка і Муравель", "Вовк і Ягня"

4. Жуль ВЕРН "П'ятнадцятирічний капітан"

5. Роберт Льюїс СТІВЕНСОН "Острів скарбів"

6. Чарльз ДІККЕНС "Різдвяна пісня"

7. Микола ГОГОЛЬ "Ніч перед Різдвом"

8. Антон ЧЕХОВ "Хамелеон", "Товстий і Тонкий"

9. Джек ЛОНДОН "Жага до життя"

10. Гаррієт БІЧЕР-СТОУН "Хатина дядька Тома"

11. Володимир КОРОЛЕНКО "Сліпий музикант"

12. Мацуо БАСЬО Хайку

13. Роберт БЕРНС "Моє серце в верховині..."

14. Генрі ЛОНГФЕЛЛО "Пісня про Гайавату"

15. Джанні РОДАРІ "Листівки з видами міст"

16. Рей БРЕДБЕРІ "Усмішка"

17. Роберт ШЕКЛІ "Запах думок"

18. Астрід ЛІНДГРЕН "Міо, мій Міо"

19. Міхаель ЕНДЕ "Джим Гудзик і машиніст Лукас"

20. Кристина НЕСТЛІНГЕР "Конрад, або Дитина з бляшанки"

На 7-мий клас:

1. "Ілля Муромець і Соловей-Розбійник"

2. "Король Лір і його дочки"

3. "Як Робін Гуд став розбійником" або "Поєдинок Робіна Гуда з Гаєм Гізборном"

4. Йоганн Фрідріх ШИЛЛЕР "Рукавичка"

5. Адам МІЦКЕВИЧ "Світязь"

6. Роберт Льюїс СТІВЕНСОН "Балада про вересовий трунок"

7. Вальтер СКОТТ "Айвенго"

8. Василь БИКОВ "Альпійська балада"

9. Джеймс ОЛДРІДЖ "Останній дюйм"

10. Редьярд КІПЛІНГ "Балада про Схід і Захід", "Якщо..."

11. Олександр ПУШКІН "19 жовтня 1825 року"

12. ШОЛОМ-АЛЕЙХЕМ "Пісня пісень"

13. Олександр ГРІН "Пурпурові вітрила"

14. Роберт БЕРНС "Любов"

15. Генріх ГЕЙНЕ "Коли настав чудовий май..."

16. Костянтин СИМОНОВ "Жди мене..."

17. Едгар Аллан ПО "Золотий Жук"

18. Артур Конан ДОЙЛ "Пістрява стрічка". "Спілка рудих"

19. О.ГЕНРІ "Дари волхвів"

20. Герберт ВЕЛЛС "Чарівна крамниця"

21. Рюноске АКУТАГАВА "Павутинка"

22. Айзек АЗІМОВ "Фах"

23. Діана Вінн ДЖОНС "Мандрівний замок Хаула"

24. Корнелія ФУНКЕ "Чорнильне серце"

На 8-мий клас:

1. МІФИ ТРОЯНСЬКОГО ЦИКЛУ: "Троя", "Паріс викрадає Єлену", "Облога Трої", "Смерт Ахілла", "Троянський кінь"

2. ГОМЕР "Ілліада"

3. САПФО "До Афродіти"

4. ЕСХІЛ "Прометей закутий"

5. ВЕРГІЛІЙ "Енеїда"

6. ГОРАЦІЙ "До Мельпомени"

7. ОВІДІЙ "Сумні елегії"

8. Лі БО "Печаль на яшмовому ганку", "Призахідне сонце навіює думки про гори". "Сосна біля південної галереї"

9. Ду ФУ "Пісня про хліб і шовк", "Весняний краєвид", "Подорожуючи, вночі описую почуття"

10. "Пісня про Роланда"

11. Омар ХАЙЯМ Рубаї

12. Данте АЛІГ'ЄРІ Сонет 11

13. Франческа ПЕТРАРКА Сонети № 61, 132

14. Вільям ШЕКСПІР Сонети № 66, 116, 130. "Ромео і Джульєтта"

15. Мігель де СЕРВАНТЕС СААВЕДРА "Дон Кіхот"

16. Луїс де ГОНГОРА-І-АРГОТЕ "Галерник"

17. Джонн ДОНН "Священні сонети" (19-1 сонет "Щоб мучить мене...")

18. МОЛЬЄР "Міщанин-шляіхтич"

19. Антуан де СЕНТ-ЕКЗЮПЕРІ "Маленький принц"

20. Річард БАХ "Чайка Джонатан Лівінгстон"

21. Барбара КОСМОВСЬКА "Буба", "Буба: мертвий сезон"

22. Марина АРОМШТАМ "Коли відпочивають янголи"

На 9-тий клас:

1. Джонатан СВІФТ "Мандри Лемюеля Гуллівера"

2. Йоганн Вольфганг ГЕТЕ "Вільшаний король", "Травнева пісня", "Прометей"

3. Йоганн Фрідріх ШИЛЛЕР "До радості"

4. Генріх ГЕЙНЕ "Книга  пісень"

5. Джордж БАЙРОН "Хотів би жити знов у горах...", "Мій дух як ніч...", поема "Мазепа" або "Паломництво Чайльд Гарольда"

6. Олександр ПУШКІН "До А.П.Керн", "Я вас кохав...", "Я пам'ятник собі поставив незотлінний...", "Євгеній Онєгін"

7. Михайло ЛЕРМОНТОВ "Сосна", "І нудно і сумно...", "На дорогу йду я в самотині...", "Герой нашого часу"

8. Оноре де БАЛЬЗАК "гобсек"

9. Микола ГОГОЛЬ "Ревізор", "Шинель"

10. Генріх ІБСЕН "Ляльковий дім"

11. Бернард ШОУ "Пігмаліон"

12. ШОЛОМ-АЛЕЙХЕМ "Тев'є-молочар"

13. Михайло БУЛГАКОВ "Собаче серце"

14. Рей БРЕДБЕРІ "451 градус за Фаренгейтом"

15. Гарпер ЛІ "Убити пересмішника"

16. Ерік Вольф СІГЕЛ "Історія одного кохання"

На 10-тий клас:

1. ГОМЕР "Одисея"

2. Данте АЛІГ'ЄРІ "Божественна комедія"

3. Вільям ШЕКСПІР "Гамлет"

4. Ернст Теодор ГОФМАН "Крихітка Цахес на прізвисько Цинобер"

5. Волт ВІТМЕН "Листя трави"

6. СТЕНДАЛЬ "Червоне і чорне"

7. Густав ФЛОБЕР "Пані Боварі"

8. Федір ДОСТОЄВСЬКИЙ "Злочин і кара"

9. Оскар ВАЙЛЬД "Потртер Доріана Грея"

10. Шарль БОДЛЕР "Квіти зла"

11. Поль ВЕРЛЕН "Поетичне мистецтво", "Осіння пісня"

12. Артюр РЕМБО"Голосівки", "Моя циганерія"

13. Моріс МЕТЕРЛІНК "Синій птах"

14. Ромен ГАРІ "Повітряні змії"

15. Раоло КОЕЛЬЙО "Алхімік"

16. Тумас Йоста ТРАНСТРЕМЕР Лірика

17. Мо ЯНЬ "Геній"

18. Сью ТАУНСЕНД Цинкл творів  про Андріана Моула

19. Ніл Річард Мак-кіннон ГЕЙМАН "Чому наше майбутнє залежить від читання" або "Кораліна"

20. Йоанна ЯГЕЛЛО "Кава з кардамоном"

На 11-тий клас:

1. Йоганн Вольфганг ГЕТЕ "Фауст" (1 частина), останній монолог Фауста (2 частина)

2. Франц КАФКА "Перевтілення"

3. Михайло БУЛГАКОВ "Майстер і Маргарита"

4. Гійом АПОЛЛІНЕР "Зарізана голубка й водограй", "Міст Мірабо"

5. Райнер Марія РІЛЬКЕ "Загси мій зір...", "Орфей, Еврідіка, Гермес", збірка "Сонети до Орфея"

6. Федеріко Гарсіа ЛОРКА "Про царівну Місяцівну", "Гітара"

7. Олександр БЛОК "Незнайома"

8. Анна АХМАТОВА Вірші, Поема "Реквієм"

9. Володимир МАЯКОВСЬКИЙ "А ви могли б:..", "Послухайте!", "Борг Україні"

10. Борис ПАСТЕРНАК "Гамлет", "У всьому хочу я дійти...", "Зимова ніч"

11. Джордж ОРВЕЛЛ "Скотоферма"

12. Бертольт БРЕХСТ "Матінка Кураж та її діти"

13. Генріх БЕЛЛЬ "Подорожній, коли ти прийдеш у Спа..."

14. Пауль ЦЕЛАН  "Фуга сметрі"

15. Ернест ГЕМІНГВЕЙ "Старий і море" 

16. Габріель Гарсіа МАРКЕС "Стариган із крилами"

17. Ясунарі КАВАБАТА "Тисяча журавлів"

18. Милорад ПАВИЧ "Скляний равлик"

19. Хуліо КОРТАСАР "Менади"

20. Таїр ХАЛІЛОВ "До останнього подиху"

21. Джон Майкл ГРІН "Провина зірок"

22. Маркус ЗУЗАК "Крадійка книжок"